آموزش استفاده از RSS در ASP.NET MVC

آموزش استفاده از RSS در ASP.NET MVC

RSS چیست ؟

هم‌نشری سراسر ساده یا آراس‌اس ( Rich Site Summary یا RSS) خانواده‌ای از قالب‌های خورد فید در وب است که برای انتشار محتویاتی که در بازه‌های زمانی خاص به‌روزرسانی می‌شوند (مانند وب‌ نوشته ها، عناوین اخبار، و پادکستها) استفاده می‌گردد.ساختار یک فید آراس‌اس از زبان اکس‌ام‌ال تشکیل شده‌است. بسته به نسخهٔ آرس‌اس‌ای که استفاده می‌شود، ساختار فیدها متفاوت خواهد بود.

برای استفاده از آراس‌اس‌ها شما نیاز به یک گردآورندهٔ آراس‌اس (به انگلیسی: RSS Aggregator) دارید. گردآورنده‌های آراس‌اس بر چند دسته هستند:

  1. گردآورنده‌هایی که مبتنی بر دسکتاپ هستند. یعنی به صورت نرم‌افزار نصب شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  2. گردآورنده‌هایی که مبتنی بر وب هستند. یعنی وب‌گاههایی وجود دارند که شما در آنهاتا کنون عضو شده و از خدمات آنها مثل دسترسی به فیدهای موردعلاقهٔ خود، استفاده می‌کنید.
  3. گردآورنده‌هایی که به صورت پلاگین در مرورگرهای وب نصب می‌شوندو شما فیدهای خود را بدون استفاده از نرم‌افزار دیگر می‌توانید بخوانید. البته در نسخه‌های اخیر موزیلا فایرفاکس شما نیازی به نصب پلاگین اضافه ندارید.
  4. گردآورنده‌هایی که شما می‌توانید فید وب‌گاه‌های مورد علاقهٔ خود را در آن ثبت کرده و نه تنها خود از آنها استفاده می‌کنید بلکه محتوای فیدها را با کاربران دیگر اینترنت به اشتراک بگذازید و همین‌طور آراس‌اس‌های ثبت‌شدهٔ دیگران را هم می‌توانید به علاقه‌مندیهای خود اضافه کنید یا اینکه همه آنها را یک جا ببینید حتی اگر آراس‌اس ثبت نکرده باشید. خصوصیت این گردآورنده‌های آراس‌اس این هست که آنلاین هستند و عنوان‌های وب‌گاه‌هایی که بروزرسانی زیادی دارند را برای شما ذخیره می‌کنند.

البته می‌توان آراس‌اس‌ها را از طریق ایمیل نیز دریافت کرد.

 استفاده از RSS در ASP.NET MVC

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.